Mimo podeszłego wiek, trudności w pokonywaniu drogi i złego stanu zdrowia jak co roku w drugą niedzielę września wyruszyła z Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej 44. Pielgrzymka Żołnierzy Armii Krajowej na Jasną Górę składająca się z członków ŚZŻAK, pocztów sztandarowych oraz młodzieży wraz z opiekunką Panią Wandą Wołkowycką z zaprzyjaźnionej szkoły Nr 223 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej.

Na miejscu w Częstochowie u stóp Jasnogórskiej Pani, przywitali nas: Prezes Okręgu Częstochowa Kol. Juliusz Domagalski wraz z przedstawicielami Zarządu Okręgu Częstochowa ŚZŻAK m.in. Teresą Michałowską oraz kombatanci z całej Polski w tym licznie przybyli przedstawiciele Okręgu Śląsk ŚZŻAK z Prezesem Okręgu Januszem Kwapiszem na czele. Nie zabrakło również rodzin, sympatyków Armii Krajowej oraz licznie zgromadzonej młodzieży i harcerzy dających wyraz kultywowania pamięci o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym przez młode pokolenie. W sumie kilkaset osób oraz przeszło 15 pocztów sztandarowych.

Msza Święta na Błoniach rozpoczęła się o godz. 11.00 pielgrzymów powitał o. płk Kamil Szustak. Słowa powitania skierował również o. Krystian Gwioździk mówiąc Jako kombatanci jesteście już w podeszłym wieku, przybywa wam lat, ubywa zdrowia, dlatego też serdecznie witam i pozdrawiam wasze rodziny, dzieci, wnuków i prawnuków, którzy pomogli wam przybyć na tegoroczną pielgrzymkę do domu naszej Matki”. Mszy Świętej przewodniczył phm. Daniel Maksymowicz.

W imieniu organizatorów: Kol. Tadeusz Jurkowski - Wiceprezes Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Korpusu „Jodła” ŚZŻAK przekazał „Dar Ołtarza”, a przedstawiciele Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK Kol. Władysław Dobrowolski oraz Kol. Władysław Borowiec przekazali ziemie z 40 pól bitewnych WP 1914-1944.

Na zakończenie w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej słowa podziękowania złożył członek Prezydium ZG prof. dr hab. Wiesław J. Wysocki „Z coroczną Pielgrzymką do swej Matki Królowej i Hetmanki przybyli obywatele Polskiego Państwa Podziemnego i żołnierze Armii Krajowej, przynieśli żywą pamięć o swoich poległych, zamordowanych, zmarłych współtowarzyszach służby z nadzieją, że pozostają na niebiańskich ordynansach i spełniają tę dewizę, którą haftowały ręce konspiratorek wileńskich na sztandarze „miłość żąda ofiary”, przekazują także młodemu pokoleniu i tu obecnym harcerzom tę dewizę i tę prawdę, że Najjaśniejsza Rzeczypospolita ma prawo żądać od swoich dzieci, od każdego pokolenia także i od nas służby i miłości. Dziękuję pięknie księżom celebransom za Eucharystię, za to że są z nami. Dziękuję Ojcom Paulinom za gościnność i życzliwość jako opiekunom i strażnikom naszej Hetmanki, a także gospodarzom miejsca. Składam te podziękowanie na ręce o. płk Kamila Szustaka …. Serdecznie dziękuję za to pokrzepienie nas słowem. Dziękuję za obecność z nami Prezydenta Miasta Częstochowy Ryszarda Stefaniak. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Pielgrzymki ŚZŻAK. Dziękuję wszystkim za to, że żołnierze AK mogli tutaj zaświadczyć słowa wypowiedziane przez legendę legionów polskich bp gen. Władysława Bandurskiego - służba Rzeczypospolitej kapłaństwem jest. Prosimy o błogosławieństwo byśmy wiano jasnogórskie mogli zawieźć do swoich środowisk. Staropolskim „Bóg Zapłać” pragnę ogarnąć wszystkich, którym jesteśmy winni wdzięczność”.

Po Mszy Świętej tradycyjnie delegacje wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 223 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed Pomnikiem św. Jana Pawła II. W imieniu ZG ŚZŻAK kwiaty składali: Sekretarz ZG Kol. Ryszard Dorf, członek Prezydium ZG prof. dr hab. Wiesław J. Wysocki, członek Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK Kol. Władysław Dobrowolski, natomiast w imieniu Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy AK Korpusu „Jodła” kwiaty złożyli: Kol. Tadeusz Jurkowski - Wiceprezes Ogólnokrajowego Środowiska „Jodła” oraz Kol. Piotr Kurek i Kol. Ryszard Ostrowski. Kwiaty złożyli również przedstawiciele Okręgu Częstochowa ŚZŻAK.

W tym roku oprócz wspólnej modlitwy uczestnicy Pielgrzymki grupowo z przewodnikiem zwiedzili Sanktuarium Jasnogórskie w tym: salę Rycerską, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, Bastion Św. Rocha, a na zakończenie każdy z pielgrzymów mógł przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej złożyć intencje z którymi przybył do Częstochowy.

Organizatorem tegorocznej Pielgrzymki z Warszawy było Ogólnokrajowe Środowisko Żołnierzy AK Korpusu „Jodła” we współpracy z Zarządem Głównym ŚZŻAK i Zarządem Okręgu Częstochowa ŚZŻAK.

Tegoroczna Msza Święta odbyła się również w intencji 33. Pielgrzymki Harcerskiej ZHR

Mimo, że z roku na rok uczestników Pielgrzymki żołnierzy AK jest coraz mniej to i tak wyrazy uznania za przybycie należą się Koleżankom i Kolegom z całej Polski, pocztom sztandarowym oraz licznie zgromadzonej młodzieży.

/S.K/


                                        fot. Adam Serafin

                                        fot. Adam Serafin

                                          fot. Adam Serafin

                                        fot. Adam Serafin

                                        fot. Adam Serafin

                                        fot. Adam Serafin

                                        fot. Adam Serafin

                                        fot. Adam Serafin

                                  fot. Adam Serafin

                                        fot. Adam Serafin

                                        fot. Adam Serafin

                                        fot. Adam Serafin

                                        fot. Adam Serafin

                                        fot. Adam Serafin

                                                                            fot. Adam Serafin